Návrhy do novej sezóny

Pozrite si navrhované zmeny na debatnú sezónu 2019/2020.

#Články #Oznamy #Stredoškolský program

Už niekoľko mesiacov diskutujeme o tom, ako najlepšie podporiť rozširovanie SDA.  Radi by sme predstavili výsledok. Debatnú komunitu podľa nás budú najviac zaujímať tieto navrhované zmeny:

-          neskorší štart Slovenskej debatnej ligy a jej skrátenie,

-          viac celoslovenských a regionálnych mimoligových turnajov,

-          mestské debatné tréningy.

 

Kratšia liga

Najmä od nových klubov zaznieva často obava, že nestihnú prebrať všetku potrebnú teóriu už do prvej regionálky. Ak v dnešnom nastavení nestihli nové tímy a kluby prvý regionálny turnaj, ťažko sa im naskakovalo do rozbehnutého vlaku.

Našou odpoveďou je zmena kalendára debatnej sezóny. Od septembra do decembra sa budeme intenzívnejšie venovať trénovaniu a príprave na ligovú časť. Liga začne v januári a od štyroch kôl regionálnych turnajov sa vrátime k trom.  

 

Mimoligové turnaje

Neskorší začiatok ligy by neriešil všetky naznačené problémy. Nové tímy sa neraz obávali vstupu do súťaže a konkurencie, ktorá ich čaká. Od pokročilých debatérov a debatérok sme zas počuli, že je škoda, že sa tímy naprieč regiónmi stretnú len na Finále Slovenskej debatnej ligy, ak naň vôbec postúpia.

Aby sme pre debatérov a debatérky neobmedzili možnosti súťažiť, skrátenie ligy vyvážime novými samostatnými turnajmi v jesennej časti sezóny. Pre nových debatérov a debatérky usporiadame v každom regióne začiatočnícky turnaj. Celoslovenské turnaje budú otvorené pre všetky stredoškolské tímy. Môžu mať rôznu dĺžku a tematické zameranie, napríklad iba improvizované alebo odľahčené tézy.

 

Mestské tréningy

Chceme tiež uľahčiť prácu trénerom a trénerkám debatných klubov, čo sú najčastejšie tiež sami ešte na strednej. V každom regióne preto v priebehu sezóny usporiadame štyri tréningy pre debatérov a debatérky. Ich náplň môže byť začiatočnícka alebo pokročilá a prispôsobená tomu, v ktorej fáze sezóny sa budeme práve nachádzať a aké témy si kluby vyberú. Chod klubov nechceme obmedzovať – tréneri a trénerky budú naďalej preberať, čo uznajú za vhodné, ale tréningy môžu využiť ako  doplnok.

 

Ďalšie zmeny

Okrem uvedených zmien rozmýšľame napríklad aj o:

-          posilnení mentorského programu pre vedúcich a vedúce klubov, na ktorého pilotný ročník máme veľmi pozitívnu spätnú väzbu,

-          debrífingoch na prípravné tézy,

-          individualizovanom prístupe k rozhodcom a rozhodkyniam, čo chodia na najviac turnajov,

-          jednoduchšej registrácii klubov do SDA alebo

-          akreditačnom systéme pre trénerov a trénerky klubov, podobný rozhodcovským akreditáciám.

Mimo stredoškolského programu plánujeme aj metodické posilnenie základoškolského programu, vývoj nesúťažných debatných aktivít a intenzívnejšie zapojenie absolventskej a darcovskej komunity.

 

Ako naše návrhy vznikli

Tieto návrhy predstavujeme teraz, pretože v septembri si SDA schváli stratégiu na ďalšie 3 debatné sezóny. Jej prípravy začali na dobrovoľníckom seminári v júli 2018. Pomáha nám s nimi externý tím (Mária Michálková, Silvester Pullman, Marián Zachar), ktorý vznikol vďaka dobrovoľníckemu programu organizácie LEAF.

 

Ďalšie kroky

S debatérmi a debatérkami plánujeme diskutovať o týchto zmenách počas prípravy na semifinálové debaty (v nedeľu 27. apríla o 16:30  na Gymnáziu L. Novomeského v Bratislave). Posledné slovo bude mať valné zhromaždenie SDA, v ktorom sú zastúpené všetky debatné kluby.

 

Ak by ste aj Vy chceli prispieť svojimi nápadmi a postrehmi alebo ak máte akékoľvek otázky ohľadom stratégie a zmien, neváhajte kontaktovať rozvojovú koordinátorku Ivanu Ivanovú na ivanova@sda.sk.