Program verejnej diskusie

Podporujeme aj nesúťažné debatné aktivity, pretože sú atraktívnou a zhutnenou ukážkou toho, ako by mala vyzerať rozumná a slušná verejná diskusia. Podujatia o aktuálnych témach organizujúnaši členovia alebo mladí ľudia, ktorých na to pripravíme. Začali sme sériou debát a diskusií k 25. výročiu Nežnej revolúcie, nasledovali projekty Rozumne o migrácii, Rozumne o menšinách a Hrozby pre demokraciu. V každom z nich sme identifikovali hlavné argumentačné spory, poskytli organizátorom metodickú podporu a sprostredkovali kontakt na hostí. Zúčastnili sa napríklad sociálni vedci, aktivisti, žiadatelia o azyl či verejná ochrankyňa práv.

Rozumne o Európe

Milé študentky a študenti,

Ak máte chuť prispieť k zlepšeniu úrovne vedomostí mladých ľudí a verejnej diskusie o Európe, táto ponuka je práve pre Vás.

V posledných mesiacoch sa čoraz viac do popredia dostáva budúcnosť modernej Európy. Vyžadujú si to napríklad Brexit a úvahy v iných členských krajinách EÚ o vystúpení, migračná politika, budúcnosť Eurozóny či volebné úspechy populistických strán. V takejto situácii je potrebné rozprávať sa o spoločnosti a politike vecne, konštruktívne a na základe faktov. Mladých ľudí však rozumná diskusia a možnosť vyjadriť svoje názory neustále obchádzajú.

Ak chcete ku konštruktívnej diskusii prispieť aj Vy, nový projekt Rozumne o Európe pripravujeme práve pre Vás. V priebehu apríla a mája sa uskutoční ďalšia séria diskusií v rámci nášho programu verejnej diskusie. Hľadáme preto mladých organizátorov a organizátorky verejných diskusií a debát, ktoré sa budú venovať témam, ktoré v dnešnej európskej spoločnosti rezonujú.

Čo Vám ponúkame?

-          Možnosť diskutovať so zaujímavými hosťami. Pomôžeme Vám dostať odborníkov a odborníčky na rôzne politické a spoločenské problémy do diskusie s Vašimi spolužiakmi.

-          Prispieť k zvyšovaniu úrovne verejnej diskusie. Aj vďaka Vám sa (nielen) mladí ľudia dostanú k diskusii o dianí v Európe založenej na faktoch a odborných názoroch.

-          Naučiť sa organizovať podujatia. My Vás pred organizáciou vyškolíme, Vy zrealizujete svoju vlastnú akciu. Získate skúsenosť, ktorá sa vám zíde pri ďalších projektoch alebo hlásení sa o prácu.

-          Stretnutie s mladými ľuďmi, ktorým tiež záleží na

-          Účasť na letnej škole kritického myslenia

Projekt

Projektom Rozumne o Európe organizujeme v spolupráci a s podporou Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Verejné diskusie majú poskytnúť mladým ľuďom príležitosť dozvedieť sa viac informácií o dianí v Európe, vyjadriť svoj názor a diskutovať s odborníkmi a rovesníkmi bez zbytočných emócií a s pomocou reálnych faktov. Súčasťou akcií budú diskusie s hostí so študentmi/kami a exhibičné debaty na určené témy. Záujemcovia/kyne o akcie budú mať na výber z týchto tém:

1. Extrémizmus - podoby, problémy a riešenia

2. Bruselský diktát - od názorov k faktom

3. Čo po Brexite? - ako bude vyzerať EÚ bez Spojeného kráľovstva?

Školenie

Pre záujemcov a záujemkyne pripravujeme úvodné školenie. Naučíte sa na ňom, ako viesť diskusiu a organizovať podujatia. Dozviete sa niečo o témach, ktorých sa projekt týka. Taktiež budete mať možnosť vyskúšať si, ako sa podobný projekt plánuje. Školenie sa uskutoční 6.-8. apríla 2018. Hlavný program sa bude odohrávať v sobotu, piatok bude len na príchody a večerné úvodné stretnutie, v nedeľu skončíme dopoludnia.

Miestom budú pravdepodobne Piešťany, na tejto stránke aj mailom ešte upresníme. Školenie bude pre účastníkov a účastníčky zdarma.

 

Ako sa zapojiť

V prípade záujmu zorganizovať svoje vlastné podujatie a pomôcť informovanosti a verejnej diskusii je jednoduché zapojiť sa. Stačí vyplniť tento krátky FORMULÁR. Následne sa Vám ozveme s dodatočnými informáciami. Záujem, prosíme, prejavte do 15.3.2018.

V prípade akýchkoľvek otázok píšte na kobela@sda.sk alebo volajte na 0902 789 868.