História SDA

Sme občianske združenie, ktoré sa od roku 1999 ako jediná organizácia na Slovensku venuje systematickému rozvoju debatných aktivít a metodiky. V roku 2012 mala SDA takmer 1000 členov v 50 debatných kluboch.

Míľniky

  • 1996 Debatný program Karla Poppera Nadácie otvorenej spoločnosti
  • 1999 Vznik SDA
  • 2000 Prvý vysokoškolský debatný turnaj
  • 2002 Mládežnícke fórum IDEA v Podbanskom
  • 2004 Strieborná medaila ministerstva zahraničných vecí SR za prínos k diskusii o vstupe do NATO
  • 2008 Prvá finálová debata v NR SR
  • 2010 Prvý základoškolský debatný turnaj
  • 2011 Prvý ročník letnej akadémie Discover a medzinárodného bratislavského turnaja
  • 2011 Cena Rady mládeže Slovenska a Cena Nadácie Orange za dlhodobý prínos vo vzdelávaní
 

Víťazi Slovenskej debatnej ligy

  • 1999 Ľubica Mošková, Vladimír Černý, Filip Vítek (Gymnázium Jura Hronca, Bratislava)
  • 2000 Ľudmila Hostová, Michaela Jacová, Mária Svrčková (Gymnázium Jura Hronca, Bratislava)
  • 2001 Michal Hrušík, Barbora Malecová, Daniela Richterová (Gymnázium Ivana Horvátha, Bratislava)
  • 2002 Branislav Fečko-Čegiň, Zuzana Macejová, Katarína Peregrimová (Gymnázium Leonarda Stöckela, Bardejov)
  • 2003 Michal Bolgáč, Milutín Krištofič, Milan Kubinec (Gymnázium Grösslingová, Bratislava)
  • 2004 Matej Mačák, Matej Kurian, Juraj Kula (Gymnázium Šrobárova, Košice)
  • 2005 Matej Cíbik, Martin Dubéci, Peter Ondriáš (Evanjelické Gymnázium Tisovec)
  • 2006 Ľubomír Svačina, Vratko Strmeň, Viktor Vigoda (Evanjelické Gymnázium Tisovec)
  • 2007 Michaela Bočová, Matej Kosturák, Vratko Strmeň (Evanjelické Gymnázium Tisovec)
  • 2008 Ján Búza, Miroslav Nemčok, Zuzana Vargová (Gymnázium Trebišovská, Košice)
  • 2009 Ján Búza, Miroslav Nemčok, Zuzana Vargová (Gymnázium Trebišovská, Košice)
  • 2010 Michal Adam, Martin Burgr, Veronika Soporská (Evanjelické kolegiálne gymnázium, Prešov)
  • 2011 Veronika Janovcová, Jaroslav Leitmann, Matej Kohár (Bilingválne gymnázium Milana Hodžu, Sučany)
  • 2012 Jaroslav Leitmann, Matej Kohár, Ján Kokavec (Bilingválne gymnázium Milana Hodžu, Sučany)
  • 2013 Hana Bútorová, Ján Horváth, Vanda Klučariková (Gymnázium C. S. Lewisa, Bratislava)
  • 2014 Nikola Illášová, Sandra Martinková, Richard Hoda (Gymnázium Jura Hronca, Bratislava)
  • 2015 Dárius Čoreja, Anna Skuhrová, Slavomír Sovík (Gymnázium Jozefa Lettricha, Martin)
  • 2016 Lenka Hanulová, Vanessa Maderová, Roman Žňava (Gymnázium Jura Hronca, Bratislava)
  • 2017 Jakub Kučerák, Anna Mojžišová, Richard Vaško (Gymnázium Matky Alexie a Gymnázium Jura Hronca, Bratislava)