Letná škola kritického myslenia

Prvýkrát budeme tento rok organizovať podujatie pod názvom Letná škola kritického myslenia.

 

 

Ak si stredoškoláčka či stredoškolák, máme pre Teba skvelú príležitosť rozvíjať svoje schopnosti. V spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku organizujeme vzdelávacie podujatie, ktoré sa odohrá 13.-18. augusta 2018 v Študijnom a kongresovom centre Univerzity Komenského Modra-Harmónia.

V dnešnom svete sa čoraz viac ukazuje potreba schopností kvalitného spracovania informácií, prehľadu v spoločenskom dianí či schopnosti rozoznávania kvalitných informácií od nedôveryhodných. Práve na túto potrebu je zameraná naša letná škola.

Pod vedením skúseného lektorského tímu a odborníkov/čok sa môžeš na akcii intenzívne venovať 3 oblastiam:

- Tréning kritického myslenia - Naučíš sa, ako skúmať informácie a rozlišovať fakty od názorov, pravdu od dezinformácií či spoľahlivé zdroje informácií od nedôveryhodných.

Mediálna gramotnosť - Spoznáš proces vytvárania mediálneho obsahu a spôsoby, ako informácie z médií analyzovať a chápať.

Politická gramotnosť - Naučíš sa orientovať sa vo svete politického a spoločenského života a spoznáš cesty, ako byť jeho dôležitou súčasťou.

 

Program podujatia bude zahŕňať interaktívne workshopy, diskusie so zaujímavými hosťami, ale aj zaujímavý voľnočasový program. Pre ľudí, ktorých zaujíma okrem vzdelávania a debata prezradíme, že sa toto podujatie bude odohrávať paralelne s našou debatnou akadémiou. Stretnete preto tiež veľa debatérov a debatérok vo voľnom čase, ale aj pri spoločných aktivitách.

Lektorský tím, zaujímavosti a novinky z príprav programu či dôležité informácie o letnej škole budeme zverejňovať nielen na tomto webe, ale aj na našich sociálnych sieťach.

 

Ak máš záujem o letnú školu, neváhaj a zaregistruj sa prostredníctvom tohto FORMULÁRA. Prihlášky prijímame do 31. júna 2018.

Účastníkom a účastníčkam bude zabezpečená strava a ubytovanie počas celého trvania akcie. Tie sú tiež financované z podpory Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

V prípade akýchkoľvek otázok kontaktuj organizátora Jakuba Kobelu mailom na kobela@sda.sk, respektíve na čísle 0902 789 868. V mene celej Slovenskej debatnej asociácie sa na Teba veľmi tešíme!

 

Náš tím

Martin Burgr

Martin je víťazom Slovenskej debatnej ligy, v ktorej neskôr pôsobil tiež ako rozhodca, lektor a člen správnej rady. V oblasti argumentácie a kritického myslenia odškolil stovky ľudí. Okrem debatných seminárov viedol kurz argumentácie na Masarykovej univerzite, lektoroval aj na Maxman Consultants Academy a niekoľkých konferenciách. Pracoval na projekte Odkaz pre starostu a v organizácii SGI. Dnes sa kritickému mysleniu venuje v organizácii Akadémia kritického myslenia, ktorej vzdelávanie si budete môcť vyskúšať na našej letnej škole pod Martinovým vedením.

Oľga Baková

Oľga od roku 1992 pracovala v Slovenskom rozhlase, z toho 5 rokov ako vyslaná spravodajkyňa vo Washingtone. Správy zo Slovenska prinášala aj pre Českú televíziu, po ktorej "zakotvila" ako šéfeditorka zahraničného spravodajstva na pár rokov v RTVS. Na letnej škole bude s účastníkmi a účastníčkami diskutovať o svojich skúsenostiach s tým, ako sa kvalitné spravodajstvo má, ale aj ako sa nemá, vytvárať a prezentovať.

Juraj Rizman

Juraj v minulosti pôsobil napríklad ako riaditeľ Greenpeace na Slovensku, hovorca občianskych iniciatív či iniciátor environmentálnych kampaní. Dnes vedie komunikáciu a kampane organizácie Via Iuris. Je držiteľom ceny Hovorca roka 2017 vďaka kampani za zrušenie mečiarovských amnestií. Na letnej škole s nami bude diskutovať o tom, ako občiansky aktivizmus prispieva k fungovaniu štátu.

Tomáš Grečko

Tomáš sa s médiami spoznal najskôr ako redaktor v televízii, neskôr sa začal venovať práci v komunikačnej agentúre Seesame, kde je dnes šéfredaktorom redakčného tímu. Je tiež spoluzakladateľom platformy Konšpirátori.sk. Na letnej škole s ním zistíme, ako rozoznávať dezinformácie a nedôveryhodné zdroje informácií v médiách a na webe.

Matúš Sloboda

Matúš momentálne pracuje ako odborný asistent v Ústave verejnej politiky na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave. Tiež pôsobil ako projektový manažér iniciatívy Demagog.sk, ktorá sa venuje kontrole faktických výrokov politikov a političiek, ako aj iných aktívnych osôb na verejnosti a v médiách. Na letnej škole bude viesť workshop o konšpiračných teóriách, dezinformáciách a propagande v politickej a verejnej sfére.

Matej Cíbik 

Matej sa po kariére tisoveckého a pražského debatéra (počas ktorej sa stal napríklad aj víťazom Slovenskej debatnej ligy) vybral cestou politickej filozofie, ktorú prednáša na univerzite v Pardubiciach. Nedávno mu vyšla knižka "Liberáli a tí druhí", v ktorej sa cez porovnávania snaží vysvetliť, čo to liberalizmus vlastne naozaj je a čím, naopak, nie je. Na letnej škole bude viesť workshop o minulosti, prítomnosti a budúcnosti liberálnej demokracie.