Laura Priatková: "Výhru sme si so Sučanmi navzájom priali"

Členka víťazného tímu je druháčka na Šrobárke a na finálovom turnaji bola druhýkrát. Rozprávali sme sa s ňou o tom, ako funguje víťazný tím, aj o tom, aké pocity debatéri a debatérky na jej mieste zažívajú.

Jubilejné Finále Slovenskej debatnej ligy už našlo svojich víťazov. V Národnej rade Slovenskej republiky vo finálovej debate debatovali tímy Pošrac IV. na súhlasnej strane proti Sučanom 2 na strane nesúhlasu. V súboji pomerom 6:1 nakoniec zvíťazil košický tím Pošrac IV.

Na to, ako dosiahnuť takýto tímový úspech, sme sa pýtali tretej rečníčky víťazného tímu, Laury Priatkovej.

 

Koľko debatuješ a koľko debatuješ v tíme, s ktorým si vyhrala FSDL?

Stredoškolskej debate ako takej sa venujem druhý rok. Debatovala som však už aj na základnej škole, teda základoškolský program, a to 4 roky. Dokopy debatujem 6 rokov, ale debatne som sa najviac rozvinula práve na strednej škole, keďže na ZŠ mi na tom až tak nezáležalo. S mojím víťazným tímom debatujem prvý a posledný rok, keďže Riško tento rok maturuje. Rečnícky sme si však sadli.

 

Bol tento ročník Finále Slovenskej debatnej ligy pre teba premiérou?

Nie, toto bolo moje druhé FSDL, so svojím bývalým tímom sa nám však minulú sezónu nepodarilo prejsť cez základne kolá do štvrťfinále. S týmto tímom je to však naše prvé spoločné finále.

 

Ako by si popísala vašu tímovú spoluprácu, nielen na finále, ale aj počas celej sezóny?

Keď sa tak pozriem spätne na našu prípravu, veľmi ma udivuje, že sme sa na FSDL vôbec dostali. Robili sme veci na poslednú chvíľu, no pod tlakom sme toho vždy spravili viac. Nebolo to úplne strategické, ale pre náš tím rozhodne efektívne.

 

Keď sa vraví, že "pripravovali sme sa na debatu", čo to konkrétne pre váš tím znamená? Debatujete skúšobné debaty na stretnutiach?

Pre nás ako tím to znamenalo robiť research na tézu a potom tvorba samotného case-u. Každý z nás mal svoju menšiu úlohu, Rišo vedel dať dokopy skvelý case, Nicolas pripravil predrefuty a ja som prešla možné spory v debate. Potom sme to dali dokopy. Cvičné debaty sme však spolu nedebatovali.

 

Ako sa na debatu pripravuješ mimo tímu?

Čítam samozrejme veľa článkov, priebežne sledujem dianie vo svete (nielen kvôli debate, ale vie to byť veľký benefit, ak natrafím na správnu improvizovanú tézu) a pripravím sa psychicky na turnaj. To je asi tak všetko, čo ja, ako tretia rečníčka, potrebujem.

 

Vieš opísať pocity, ktoré ti behali hlavou, keď ste sa dozvedeli, že postupujete zo semifinále? O čom si premýšľala pred debatou v NR SR a pred rozhodnutím?

Bolo mi neuveriteľne zle, pretože sme všetci boli veľmi unavení. Mali sme ambície, ale nečakali sme, že sa nám podarí prejsť cez štvrťfinále a už vôbec nie cez semifinále. Preto, keď sme zistili, že sa ďalšiu noc nevyspíme, nás ten postup až tak netešil. Na druhej strane tam bol obrovský pocit šťastia, že čo sa nám to vlastne práve podarilo.

V NR SR sme boli samozrejme všetci v strese, ale výhru sme si priali navzájom aj so Sučanmi. Nešli sme na FSDL s cieľom vyhrať ho, takže sme si tú debatu šli čisto užiť a oddebatovať čo najlepšie. Moje pocity pred rozhodnutím si veľmi nepamätám, mala som dobrý pocit z príjemnej atmosféry po debate, takže na výsledok som ani veľmi nemyslela.

 

Rozprávali ste sa v tíme o tom, čo ak nevyhráte?

Ako som už spomínala, nešli sme to vyhrať. Skôr sme sa rozprávali o tom, čo ak by sa stal zázrak a my to FSDL vyhráme. S Nicolasom som sa stavila, že mi kúpi psa, ak by sme to predsa vyhrali. Čisto zo žartu. Naše ambície naozaj nesiahali až do NR SR. Stávku sme museli zrušiť.

 

Kam sa chystáš po strednej a čo by si chcela robiť?

Ešte mám 2 roky strednej školy pred sebou, preto som len v štádiu rozhodovania. Určite by ma bavila práca s ľuďmi, práca, kde je potrebná komunikácia, kde sa deje stále niečo nové. Rozmýšľam nad právom, ale na závery je ešte príliš skoro. Láka ma však zahraničie.

 

Ovplyvnila ťa v rozhodnutiach o tvojom štúdiu či kariére SDA? Či už komunitou alebo debatou.

Určite, oboje. Debatovanie mi ukázalo, čo ma vlastne baví, kde som doma. Od toho sa odzrkadľujú aj moje voliteľné semináre a verím, že aj budúce štúdium. Ak by som nedebatovala, asi by som doteraz nevedela, ktorým smerom sa mám ubrať.

Komunita v SDA je nádherným prostredím pre psychický rozvoj človeka a som veľmi šťastná, že dospievam práve v okruhu debatérov a debatérok. Sú to ľudia s nádhernými záujmami, príbehmi a čas strávený v komunite sa nedá porovnať s tým bežným mimo nej.

 

 

SDA môže pre mladých ľudí ako Laura ponúkať vzdelávacie príležitosti vďaka ľuďom ako vy. Na tomto odkaze môžete už teraz podporiť budúcoročné Finále Slovenskej debatnej ligy