Aké sú majstrovstvá sveta v debatovaní?

Rozprávali sme sa s Kikom Filtom zo slovenského tímu, ktorý sa umiestnil na 24. mieste zo 67.

#Články

 

Fotka: Instagram @wsdcteamslovakia

Fotka: Instagram @wsdcteamslovakia

 

 

Koľký krát si sa zúčastnil na WSDC?

Tento rok to bol môj štvrtý a zároveň posledný krát ako debatér.

 

Aké bolo tvoje prvé WSDC? Aký najlepší zážitok z toho si pamätáš?

Moje prvé WSDC sa konalo v roku 2016 v Stuttgarte a bol to môj najväčší debatný zážitok doteraz. Keď sa niečoho zúčastníte prvý krát, je to skoro vždy obzvlášť “špeciálne”. Hlavne, ak sú to majstrovstvá sveta, na ktoré ste sa pripravovali počas celého roka. Najlepší zážitok bol určite to, že sa nám podarilo dosiahnuť vtedy najlepší výsledok Slovenského národného tímu a teda po štrnástich rokoch postúpiť do vyraďovacích kôl turnaja.

 

Spomínaš si na nejakú debatu z WSDC, ktorá ti utkvela v pamäti ako „top“?

Záleží na tom, či som v nej debatoval, alebo, či som bol v obecenstve. Taká v ktorej som debatoval a utkvela mi v pamäti je asi z tohto roku. Bolo to, myslím, druhé kolo a debatovali sme proti Novému Zélandu tézu o tom, či by Americká NSA mala zverejňovať svoje zoznamy softvérových chýb, ktoré sa dajú využiť na boj proti teroristom, iným štátom, alebo na špionáž. Debatovali sme proti téze a veľmi som si to užil. Bola to extrémne kvalitná, vyrovnaná debata a dokonca skončila v náš prospech dva hlasy ku jednému. Vždy je skvelý pocit vyhrať proti tímu, ktorý je tak kvalitný. Čo sa týka debaty, ktorú som pozoroval, tak musím povedať štvrťfinále z WSDC 2018 v Zahrebe - Austrália verzus Čína. Fakt som po tej debate nemal slov a utvrdil som si, prečo je to tak super mimoškolská aktivita.

 

Čo musí debatér/debatérka splniť, z toho debatného hľadiska, aby sa do výberu na WSDC dostal/dostala?

Základom je určite aspoň nejaké ovládanie angličtiny, keďže dôležitou časťou výberu je výstup prvej reči na tézu, ktorá je vopred daná. To však pri ohromnej väčšine uchádzačov nebýva problém. Ešte dôležitejšie je pripraviť si túto prvú reč ako najlepšie viete. Poprípade sa pripraviť aj na otázky, ktoré vám môže výberová komisia klásť k obsahu toho, čo vravíte. Tiež je veľmi fajn mať prehľad o tom, čo sa deje doma a vo svete. Skoro vždy je súčasťou výberu test zo všeobecného prehľadu. Treba čítať správy a počúvať podcasty, aby vás nezaskočilo priveľa otázok.

  

WSDC má iný formát ako formát ktorý debatujú slovenskí stredoškoláci na regionálkach. Je náročnejšie v tomto formáte debatovať?

Na prvý pohľad sa to môže zdať, ale ja osobne som s týmto problém nikdy nemal. Čo sa týka dĺžky rečí, myslím, že keď debatér už zvláda dať 5-6 minútovú reč v Popperovi, dať jednu 8 minútovú vo Worlds formáte nie je taký veľký skok. Ďalej, čo sa týka faktických poznámok, je pravda, že vás môžu zaskočiť a stratíte “flow”, ale to všetko sa s časom naučíte odstrániť. Stačí poznámku zobrať v správny čas a anticipovať, o čom asi bude. Tak nestratíte pohodu a bude to fajn :-). Ja som si faktické poznámky a väčšiu dĺžku rečí obľúbil natoľko, že preferujem WSDC nad Popperom.

 

Ako by si porovnal tézy na našich turnajoch verzus tézy na WSDC?

Normálne rozdiel nie je tak viditeľný, ale určite sa mi niekedy zdá, že WSDC tézy, aj kvôli tomu, že je na to v rečiach väčší priestor, dávajú debatérom povinnosť pracovať s väčšou nuansou pri príprave. Treba mať viac rozanalyzovaný rámec debaty, rozhodnúť sa nad spoločnou stratégiou, a často aj vymýšľať štýlové formulácie, ktoré vedia signifikantne nahrať do bodového hodnotenia. Tiež sa asi oveľa viac týkajú globálnejších tém a nie len vecí, ktoré sa týkajú EÚ a Slovenska.

 

Fotka: Instagram @wsdcteamslovakia

Fotka: Instagram @wsdcteamslovakia

Aká je atmosféra na turnajoch? Priateľská? Súťaživá? Je cítiť nejakú rivalitu?

Myslím si, že atmosféra ma medzinárodných turnajoch vie pre nováčikov byť trochu cudzia, až strašidelná, ale to všetko je prirodzené. Ak sa človek v týchto kruhoch pohybuje čoraz viac, zistí, že okolo neho sa pohybujú ľudia, ktorí sú neskutočne zaujímaví a priateľskí. To platí pre debatérov, ale aj rozhodcov a trénerov. Samozrejme, vždy je cítiť nejakú tu súťaživosť či rivalitu, no ja som sa tam ja stále rád vracal kvôli skvelým ľuďom.

 

Ako prebieha samotný turnaj?

Keď dorazíte, tak čakáte, kým sa na hoteli môžete ubytovať. Potom, keď ste toto absolvovali, väčšinou pokračujete s prípravou na debaty. Často krát sa tréneri rôznych tímov v rámci tohto dohodnú na cvičných debatách niekde na hotelovej izbe alebo v lobby. Vie to byť najviac nápomocná súčasť prípravy. Potom býva druhý deň otváracia ceremónia s nejakým kultúrnym programom a slávnostnou večerou a zas deň na to sa začínajú základné kolá debát. Týchto býva spravidla osem. Štyri pripravované (na štyri pripravované tézy) a štyri impromptu. Po prvých štyroch kolách býva zvyčajne voľný deň, cez ktorý sa môžete naďalej pripravovať alebo sa zúčastniť výletov, ktoré vám vybavili organizátori. Po základných kolách nasleduje “break night party”, kde sa vyhlási 24 tímov, ktoré postupujú do vyraďovacích kôl. Prvých osem tímov postupuje rovno do osemfinále a zvyšných šestnásť si zadebatuje v čiastočne dvojitom osemfinále (partial double octofinals). Víťazi tohto kola potom debatujú v osemfinále proti najlepším ôsmim až kým nie sú vyradení všetci až na posledné dva tímy, ktoré postúpili do samotného finále. To prebieha väčšinou predposledný deň vo veľkej miestnosti, aby malo obecenstvo veľa miesta a aby tam bol aj aspekt nejakej pompéznosti. Po finálovej debate nasleduje záverečná ceremónia, kde organizátori poďakujú rozhodcom a dobrovoľníkom, a potom odovzdajú ocenenia najlepším tímom a rečníkom v celkovo a aj v rôznych kategóriách. Po tomto všetkom nasleduje vyhlásenie majstrov sveta a turnaj sa skončil. Nasledujúci deň ľudia zvyknú odísť domov.