Rozhovor s novým riaditeľom

O smerovaní organizácie v najbližších rokoch, ako aj o veci, bez ktorej si svoju prácu nevie predstaviť, sme sa rozprávali s Ondrejom Schützom - novým riaditeľom SDA.

#Články

Pre tých, ktorí sa nezúčastnili valného zhromaždenia, alebo nesledujú SDA na sociálnych sieťach, môže byť toto prvý raz, čo sa dozvedajú o tvojom zvolení do funkcie riaditeľa SDA. Vedel by si nám povedať, aká bola tvoja motivácia kandidovať?

Na valnom som mal ako správny debatér pripravenú sedem minútovú reč, ale celú ju tu opakovať nebudem.

Moja motivácia kandidovať vzišla z môjho vzťahu k debate a SDA. Debatovať som začal pred jedenástimi rokmi na vysokej škole a dodnes to je pre mňa jedna z najvzrušujúcejších a najzábavnejších aktivít, akými trávim svoj voľný čas. Zároveň som za tie roky zistil, že SDA sa pre mňa stala prirodzenou komunitou, prostredím, kde sa pohybujem. Mám tu väčšinu známych, kamarátov, kamarátok a ľudí, s ktorými chcem zostať v kontakte. A nakoniec, debata mi dáva zmysel aj ako nástroj na zlepšovanie spoločnosti. Verím a vidím, že debatovanie vie v ľuďoch vybudovať schopnosť kriticky myslieť a, čo je podľa mňa ešte dôležitejšie, túžbu po intelektuálnej poctivosti.

To sú dôvody, prečo chcem v SDA pôsobiť. A myslím, si, že ako riaditeľ môžem organizácii ponúknuť kombináciu skúseností, ktoré v našom prostredí veľa absolventov a absolventiek nemá – deväť rokov som pôsobil ako dobrovoľník v SDA, rok a pol ako zamestnanec a prinášam aj šesť rokov skúseností z korporátu.

 

V kancelárii SDA pôsobíš už druhý rok. Čo sa ti z Andrejových čias vrylo do pamäte, v čom chceš určite pokračovať a naopak, čo nové by si chcel priniesť?

Keď Andrej nastúpil na pozíciu riaditeľa, bola SDA dvakrát menšia organizácia ako dnes. Teraz má skoro tisíc členov a členiek, šesť programov a v sektore je rešpektovanou neziskovkou. To znamená, že v SDA veľa vecí funguje dobre a tie určite meniť nechcem.

Ale rast organizácie znamená, že niektoré procesy, ktoré fungovali, keď bola organizácia menšia, dnes už nepostačujú. Chcem profesionalizovať fungovanie dobrovoľníckej komunity, nastaviť nové procesy v riadení a kontrole kvality a optimalizovať prácu organizačných tímov tak, aby sme s rovnakým množstvom dobrovoľníkov a dobrovoľníčok dokázali zabezpečiť väčšie množstvo podujatí, ktoré nás čaká v tejto a ďalších sezónach.

Zároveň si myslím, že sa potrebujeme viac zamerať na základoškolský program. Má obrovský potenciál a myslí si to aj dobrovoľnícka komunita. Doposiaľ sme mu venovali menej času, ale to sa od tejto sezóny zmení. Zriadili sme tím, ktorý má za úlohu pripraviť reformu základoškolského programu tak, aby mohol od budúcej sezóny opäť začať rásť.

 

 

Aké zmeny čakajú debatérov a debatérky v ďalšej sezóne?

Na valnom zhromaždení sme schválili trojročnú stratégiu SDA, ktorá kladie väčší dôraz na nových debatérov, debatérky a kluby. Zistili sme, že sme celkom dobrí v oslovovaní škôl a zakladaní nových klubov a dokonca aj v udržiavaní si debatérov a debatérok, ktoré už spoznali kúzlo debaty. Čo ale môžeme zlepšiť je, aby sa začiatočníci a začiatočníčky nebáli prísť na svoju prvú súťaž a aby sme aj tímom z klubov, kde nemajú trénera alebo trénerku, dokázali poskytnúť kvalitnú prípravu pred ňou.

V novej sezóne teda dáme klubom na začiatku roka viacej času na rozbeh a Slovenská debatná liga začne až v januári 2020. V čase, ktorý týmto posunom získame, sa na začiatočníkov zameriame troma nástrojmi.

Za prvé, pri návštevách klubov budeme priorizovať tie nové a menej skúsené. Za druhé, zorganizujeme debatné tréningy vedené lektormi a lektorkami SDA v regiónoch. A nakoniec, pre nových debatérov a debatérky zorganizujeme začiatočnícke turnaje, kde si budú môcť vyskúšať svoju prvú súťaž bez účasti skúsených tímov.

Od tejto zmeny si sľubujeme, že viac nových tímov prekoná obavu zo skúsenejších debatérov a debatérok a vstúpi do ligy. Zároveň do nej vstúpia už so skúsenosťami a pri troche šťastia aj s nejakými kamarátmi a kamarátkami v komunite.

 

Na chvíľu sa vzdialime od kalendárov a štruktúr. Máš určitú rutinu alebo rituál, ktorý ráno v kancelárii dodržiavaš? Je niečo, bez čoho SDA nemôže fungovať?

(smiech) Kto ma pozná z turnajov vie, že v každej prestávke, medzi vyhlásením tézy, začiatkom debaty, pred rozhodnutím, pri čakaní na párovanie, si musím dať kávu. Je jedno, či má alebo nemá kofeín, či je kvalitná alebo nie. Tá horká chuť, ktorá mi skriví ústa, je niečo, čo potrebujem aj v práci. Vždy mám vedľa počítača hrnček.

 

Aké sú podľa teba najväčšie výzvy, ktorým bude SDA čeliť v najbližších rokoch?

Tých výziev je viacero. Jednou určite je, že mladí ľudia dnes majú možnosť venovať sa rôznym kvalitným aktivitám - ako na strednej škole, tak i pri štúdiu na univerzite. Proste nám rastie kvalitná konkurencia v mimoškolských aktivitách. Bude pre nás preto čoraz ťažšie udržať si skúsenejších debatérov a debatérky v programe, ale napríklad i motivovať absolventov a absolventky, aby sa angažovali v SDA počas vysokej školy. Preto musíme časom prísť aj s rozvojovým plánom pre skúsených debatérov, debatérky a dobrovoľníkov a dobrovoľníčky.

Druhou výzvou, ktorú vnímam ako zásadnú, je, že dnes je na trhu čoraz viac organizácií, firiem, či jednotlivcov, ktorí sa venujú kritickému mysleniu. Od mnohých z nich sa vieme a musíme učiť, aby sme nezaspali na zastaralej metodike. No je tam aj veľa produktov, ktoré nemajú takú vysokú kvalitu, používajú kritické myslenie ako „buzz word“, neponúkajú relevantný obsah a tým poškodzujú hodnotu termínu kritické myslenie. Potrebujeme teda v SDA viac pracovať na tom, aby nás na trhu s „kritickým myslením“ bolo viac počuť, stať sa značkou a garantom kvality. Jednoducho keď sa povie kritické myslenie, chcem, aby sa ľuďom v hlave primárne vynorila Slovenská debatná asociácia.

 

 Aby sme to ukončili na lepšej nôte, aké sú tvoje sny pre SDA, až ju jedného dňa opustíš? V akom stave by si ju chcel zanechať?

Keď raz keď budem starší, chcel by som, aby moje deti chodili na školu, kde bude debatovanie a kritické myslenie samozrejmou súčasťou osnov. SDA by potom už nebola organizácia, ktorá šíri debatu, ale garantom metodiky a organizátorom súťaží. To by bol ideál, ale nemyslím si, že nastane, kým budem v organizácii. Budem rád, ak si budem môcť povedať, že som SDA posunul aspoň z polovice o toľko ako Andrej.