Visegrad Debate Academy 2019

V auguste sme organizovali medzinárodný projekt za podpory International Visegrad Fund - Visegrad Debate Academy v Moravskom Svätom Jáne. Ako to celé vyzeralo a aké mali ľudia dojmy sa dočítaš v článku nižšie a v priloženom videu.

#Články #Stredoškolský program

V auguste sme organizovali medzinárodnú Visegrad Debate Academy v Moravskom Svätom Jáne. Išlo o projekt za podpory International Visegrad Fund. Stretlo sa viac ako 50 debatérov a debatérok rôznych úrovní a šesť dní zo svojho leta strávili intenzívnym tréningom debatných zručností. Akadémie sa zúčastnili ľudia z Česka, Ukrajiny, Poľska, Maďarska, Gruzínska a samozrejme Slovenska.

Ako to vlastne na akadémii vyzeralo? To sa môžete dozvedieť od samotných účastníkov a účastníčok v nasledujúcom videu z akadémie.

 

 

 

SDA na akadémii reprezentovalo 14 debatérov a debatérok vo všetkých kategóriách, od nováčikov až po pokročilých. „Vyšehradská debatná akadémia bola skvelou príležitosťou učiť sa od skúsených mentorov a mentoriek a zlepšiť si debatné zručnosti. Workshopy boli veľmi užitočné a urobené kreatívnym spôsobom, ako aj odprezentované energicky a zaujímavo. Týkali sa napríklad pokročilého budovania debatnej stratégie, refutácie alebo porovnávania hodnôt.”, hovorí Adam Šarišský, jeden z účastníkov pokročilého seminára.

 

Nevzdelávali sa iba debatéri a debatérky, ale medzinárodný tím lektorov a lektoriek si navzájom vymieňal svoje skúsenosti, zdatnosti a osvedčené lektorské praktiky. Práve týmto nastavením bola akadémia výnimočná. „Najviac sa mi páčila možnosť pozorovať dynamiku mojich trénerov, tréneriek a ich skupín, ako tréneri a trénerky reagujú na atmosféru v triede - keď študenti a študentky vyzerajú unavene, keď sú naopak príliš aktívni.“, zhodnotila Zuzana Bednáriková, junior trénerka za SDA.

 

 

 

Dúfame, že aspoň takto sme Vám priblížili malú ochutnávku z diania v SDA počas tohto leta. Pre veľký úspech už teraz pracujeme na plánovaní akadémie aj v budúcom roku v spolupráci s ďalšími krajinami.

 

Pokiaľ ste ešte aj vy sami v stredoškolskom veku alebo ak ste starší, no máte vo svojom okolí šikovné stredoškoláčky a stredoškolákov, ktorí by sa radi zapojili budúce leto, dajte im o tejto príležitosti vedieť už dnes.