Bývalé vedenie SDA, časť druhá

SDA počas jej bohatej histórie viedlo množstvo skvelých ľudí. Chceli by sme zaspomínať, kto stál na čele našej organizácie. Radi by sme Vám predstavili bývalých vedúcich a vedúce SDA, s ktorými sme spravili krátke rozhovory o ich pôsobení v SDA.

#Články

Ako si sa dostala k debate a následne až do riaditeľského kresla SDA?

Šťastnou náhodou. Nevedeli sme presne do čoho ideme, keďže sme zakladali prvý debatný klub. Nebolo s čím porovnávať či premýšľať nad tým, čo debata rozvíja a čo nám to môže priniesť. Bolo to spontánne rozhodnutie, že ideme do toho! K počiatočnému nadšeniu sa pridala komunita skvelých ľudí a bolo z toho niekoľko rokov s debatou.

Čo sa týka riaditeľského kresla, verím, že to už bolo viac premyslené. V tom čase sme aktívne pracovali v regionálnom debatnom centre a na rozvoji stredoškolskej a vysokoškolskej ligy. V istom momente bolo potrebné sa rozhodnúť či Nadácia otvorenej spoločnosti debatný program ukončí alebo vytvoríme tzv. spin-off organizáciu. Nebola to ťažká voľba, resp. bola zhoda, že debatný program by mal pokračovať a Slovenskú debatnú organizáciu je potrebné založiť.

Momentálne si predsedníčkou správnej rady SDA, čo ťa motivovalo k návratu do SDA?

Presvedčenie, že to má zmysel a radosť, že SDA tu stále je, rastie a robí dobrú prácu. Mnohí si neuvedomujú, čo všetko debatou získavajú, ale ten „aha“ moment vždy príde.

 

Ako podľa teba SDA a schopnosti, ktoré ti debata dala, ovplyvnili tvoj ďalší kariérny či osobný život?

V mojom prípade ma práca v SDA nasmerovala na dvanásť rokov do neziskového sektora. Stretla som skvelých ľudí, bola pri aktivitách, ktoré iní sledovali z hlavných správ. Zistila som, že keď má človek dobrý tím a robí na zmysluplných projektoch, je jedno, či robí kariéru v biznise alebo neziskovke. Posledných desať rokov mi schopnosti, ktoré som získala aj vďaka debate, každý deň pomáhajú v biznise a osobnom živote.

 

Kde vidíš SDA o päť rokov?

Chcela by som, aby debatéri boli hrdí na svoj „koníček“, aby sa kritické myslenie stalo zručnosťou, ktorú bude ovládať drvivá väčšina mladých ľudí, aby aj naďalej debata bola o komunite skvelých ľudí. Veľmi si želám, aby aj o päť rokov SDA bola organizáciou, ktorá rozvíja mladých ľudí a reaguje na potreby spoločnosti. Nastavené to máme dobre, tak je potrebné vydržať a s energiou ísť ďalej.

 

Ako si sa dostal k debate a následne až do riaditeľského kresla SDA?

V 1. ročníku na gymnáziu k nám do triedy prišli traja starší žiaci predstaviť debatu Bol som zvedavý, tak som sa prišiel hneď po vyučovaní pozrieť na exhibičnú debatu a následnú diskusiu. Páčilo sa mi, že témy sú rôzne a stranu si nevyberáš, ale dostaneš, a tak obhajuješ aj niečo s čím sám nesúhlasíš, ale snažíš sa porozumieť inému názoru a v ňom argumentovať ... O tri dni som už debatoval prvú debatu na GJH (ktorú len pre pamäte dinosaurov rozhodoval Poldo), cca o mesiac som už bol na prvej regionálke, o pár mesiacov na prvom debatnom tábore... a potom to už išlo samo. Ani neviem ako tie 4 roky strednej školy a debatného rýchlo prebehli a ja som veľmi chcel ostať s SDA ďalej. Tak som rozhodoval debaty, chvíľu viedol debatný klub. Keď bolo treba pomôcť v kancelárii SDA pomohol som, keď bolo treba pomôcť v správnej rade... šiel som .

Ktorá časť práce z SDA ti najviac chýba?

Som právnik. Moja práca je vlastne podobná, ako keď debatuješ. Témy sú tiež rôzne. Stranu si málokedy vyberáš a nie vždy súhlasíš, ale počúvaš pozorne, snažíš sa porozumieť, rozmýšľaš, argumentuješ a nájdeš cestu. Niekedy musíš ísť pred rozhodcu, ale keď dostaneš dobré body za argumentáciu, refutáciu, prezentáciu...máš dobrú šancu vyhrať. Ale ten duch SDA mi trochu chýba, ľudia podobne zvláštni ako som ja sám a ich úprimné nadšenie pre dobrú vec.  

Ako podľa teba SDA a schopnosti, ktoré ti debata dala, ovplyvnili tvoj ďalší kariérny či osobný život?

Určite schopnosť aktívne počúvať, porozumieť, myslieť kriticky, ale nekonfliktne, byť konštruktívny, hovoriť priamo k podstate veci, prezentovať seba (dostatočne nahlas ) a reprezentovať aj iných, zjednodušovať, aby to čo hovoríš bolo čo uchopiteľné aj pre iných. Ale to určite nie je všetko.

Ako si sa dostal k debate a následne až do riaditeľského kresla SDA?


Príliš veľa som oponoval na hodinách učiteľom a učiteľkám, tak ma poslali nech si idem debatovať do debatného klubu. Aj som šiel a vydržal som tam 4 roky. Prvý rok na výške som začal dobrovoľníčit v mediálnom výbore. Myslím, že v tom čase sme aj s Mirom Nemčokom obnovili rozposielame Debatných listov. Rok na to som kandidoval do vedenia.Ako podľa teba SDA a schopnosti, ktoré ti debata dala, ovplyvnili tvoj ďalší kariérny či osobný život?


Debata mi pomáhala trénovať sa v štruktúrovanom myslení. Toto debatné myslenie som zatiaľ uplatnil vo všetkom, čo som robil. Teda aspoň dúfam. Druhá vec je schopnosť argumentovať. Argumenty používam neustále a keď si všímam ľudí okolo seba, tak vidím, že mnoho ľuďom robí argumentácia v pracovnej sfére problém, nie však ľuďom ktorí prešli debatou.Kde vidíš SDA o päť rokov?
Stále ako vzdelávaciu a občiansky angažovanú organizáciu, ktorá má silné meno a dobrý kredit. Bol by som rád, ak by bola ešte známejšia a významnejšia ako je teraz.