O medzinárodnej debate a národnom tíme

#Články

Ahoj Mišo, náš národný tím trénuješ už nejakú dobu. Čo ťa viedlo k tejto dobrovoľníckej pozícii?

Dôležitý faktor bola moja vlastná skúsenosť s debatovaním na WSDC – vedel som, ako skvelý je to zážitok a ako veľmi sa vďaka nemu človek rozvinie. Že je to cesta, ako z debaty vyťažiť maximum. Chcel som byť užitočný, a v debate sa vyznám lepšie než v hocičom inom.

Ďalšia vec je samozrejme to, že ma to baví. A že je človek v kontakte s fajn ľuďmi – jednak decká, s ktorými som mal tú radosť pracovať najprv v českom a potom slovenskom národnom tíme, boli takmer vždy super, jednak človek stretne kopec fajn ľudí na medzinárodných turnajoch (rozhodcov, rozhodkýň, trénerov, tréneriek...).

No a hlavným dôvodom, prečo som posledné roky zakotvil práve u slovenského tímu, je môj dobrý kamarát Braňo Fečko. Trénovať spoločne s ním bolo nielen o veľa príjemnejšie, ale aj viac obohacujúce, veľmi veľa som sa od neho naučil.

 

A ako si sa vôbec dostal k debate?

Na mojom domovskom gymnáziu Nad Alejí v Prahe fungoval (a stále funguje) debatný klub. Na začiatku školského roka bola ukážková debata, ktorá sa mi veľmi páčila - boli v nej napokon niektorý z najlepších českých debatérov a debatérok. Súčasne som ale mal aj pocit, že by som v niektorých momentoch reagoval lepšie, a úplne ma mrzelo, že sa ako divák nemôžem zapojiť a povedať k tomu svoje. Nečudo teda, že mi prišlo ako dobrý nápad sa následne do debatného klubu zapísať.

 

V súčasnosti aj debatný svet zasiahla coronakríza. Vieš nám priblížiť, ako to momentálne vyzerá s majstrovstvami sveta WSDC 2020?

Medzinárodná debatná komunita to teraz intenzívne rieši. Vyzerá to, že by sa majstrovstvá mohli uskutočniť v zime, asi v januári 2021. Nie je to ale žiaľ vôbec isté, uvidíme ako rýchlo sa budú uvoľňovať obmedzenia cestovania a podobne.

Hovorí sa aj o možnosti konať majstrovstvá online. To znamená veľkú výzvu a veľa problémov, ale napriek tomu má tá myšlienka v medzinárodnej debatnej komunite veľa zástancov. Zatiaľ to skôr vyzerá, že sa niečo také uskutoční, ale nie ako náhrada fyzických majstrovstiev, ale doplnok. Teda že by bol online turnaj v lete a fyzický v zime.

Nič z tohto ale nie je v tento moment isté.


Národný tím z minulej sezóny 2018/2019

 

Ako veľmi sa zmenili tréningy a celkovo fungovanie národného tímu počas karantény?

Online meeting sme zatiaľ mali iba jeden. Mám firmu na sprevádzanie turistov po Prahe, takže celosvetový kolaps turizmu sa nás veľmi dotkol. Zabil som teda veľa času panikárením, telefonátmi so spoluvlastníkom a účtovníčkou a prokrastináciou, ktorá ma od panikárenia rozptyľovala. Snáď sa čoskoro podarí spraviť ďalšie online stretnutie. V praxi to ale nie je celkom ono, fyzické stretnutia sú o veľa lepšie, trochu nám to bude chýbať.

 

 

Ako veľký dopad podľa teba bude mať táto karanténa na debatný svet ako taký? Budeme sa čoraz viac presúvať do online priestoru aj debatne?

Dúfam, že nie, ale bojím sa, že áno. Taká online debata je lepšia, než nič, ale ozajstnú živú debatu plnohodnotne nenahradí.

Krátkodobý dopad je veľmi intenzívny, neviem ani zrátať, koľko stredoškolských a vysokoškolských turnajov sa porušilo. Z dlhodobého hľadiska bude samozrejme záležať na tom kedy, a či sa vôbec svet vráti do normálu – najmä kedy sa zase otvoria školy a bude sa dať cestovať.

A aby sme sa nerozprávali iba o súčasnej kríze, vieš nám povedať svoj obľúbený moment ako tréner nášho WSDC tímu?

Pekných momentov bolo veľmi veľa. Samozrejme, že ma oba roky veľmi potešil výsledok – vždy päť výhier a postup, čo sú historické úspechy.

Rovnako potešujúce ale bolo sledovať vytrvalosť a tímového ducha, ktoré k týmto úspechom viedli. V Záhrebe 2018 sme najprv z každého dňa odchádzali s jednou výhrou a jednou prehrou. To znamenalo, že na postup bolo nutné v posledný deň kvalifikačných kôl tento vzorec prerušiť a vyhrať debaty obe. Psychický tlak bol veľmi intenzívny, ale decká sa s ním popasovali a v oboch debatách vyhrali 2:1.

 

Podobná, ešte asi trochu viac stresujúca situácia bola v Bangkoku o rok neskôr. Z logistických dôvodov bol turnaj kratší, takže prvé dva debatné dni mali po troch kolách (štandardom na WSDC sú dve kolá na deň, lebo psychické vypätie a miera prípravy sú s normálnym turnajom neporovnateľne). Prvé dve debaty išli výborne, výhra s Novým Zélandom nás povzbudila. Nasledujúca prehra s Čínou toľko nebolela, predsa len to bol aktuálny majster sveta.

Ďalší debatný deň ale nastali ťažké chvíle – prehra so silnou Indonéziou, nasledovaná tesnou prehrou 2:1 v debate s Chorvátskom. To bol veľmi ťažký moment, lebo to znamenalo, že po troch prehrách je nutné všetky zvyšné debaty vyhrať, ak chceme postúpiť. Ďalšia debata nás ale nečakala zajtra, ale ten istý deň (preto som spomínal tie tri kolá). A práve v tejto náročnej chvíli decká predviedli skvelú tímovú prácu, navzájom sa podporili a tím Panamy bez problémov rozdrvili. Bola radosť to sledovať, bol som na nich veľmi hrdý.

Stres síce pokračoval aj ďalší deň, ale nádej bola zachránená a nálada sa trocha zlepšila. Rovnako ako minulý rok bolo potreba posledný deň vyhrať obe debaty, ale to sa už teraz vôbec nezdalo byť nemožné. No, a ani nebolo.