Dojmy z programu SDA buddies

Náš program SDA buddies, ktorý vznikol ako reakcia na koronakrízu, má už niekoľko mesiacov. V článku sa dočítate, ako zatiaľ program funguje, aké majú účastníci a účastníčky dojmy a ako sa dokázali debatné tréningy presunúť do online priestoru.

#Články #Stredoškolský program

Barbora Bačová - trénerka

Program SDA buddies funguje už dva mesiace. Aká je zatiaľ tvoja skúsenosť s programom?

Naozaj veľmi milá! Keďže dievčatá reagujú veľmi dobre na spätné väzby, poctivo robia cvičenia a samy ma priebežne smerujú k témam, ktoré by chceli preberať, je to radosť.

 Čo ťa viedlo k tomu, aby si sa prihlásil ako trénerka?

Trénovanie je v posledných dvoch rokoch môj obľúbený aspekt súťažného debatovania, no po skončení strednej som nemala veľa príležitostí sa mu venovať. Oceňovala som aj to, že na rozdiel od môjho stredoškolského klubu, kde som trénovala ľudí s rôznymi levelmi zápalu pre debatu, do tohto programu sa hlásia výlučne debatérky a debatéri, ktorí sú ochotní debate venovať čas a snahu. To je oveľa príjemnejší štartovací bod. 

Ako zvládaš prácu mentorovať mladých ľudí na diaľku v debatovaní?

Keďže pracujeme primárne cez cvičenia, ktoré si ony robia vo vlastnom čase a ktoré im následne písomne opravujem (vzhľadom na to, že ich oblasti zlepšenia sa celkom líšia), diaľka v našom prípade nepredstavuje výraznú prekážku. Naopak, práve v týchto sociálno-dištančných časoch, dosť vítam minimálny pocit štruktúry bežných dní a ten mi naše pravidelné hovory prinášajú. 

Miroslav Gyenes - tréner

Program SDA buddies funguje už dva mesiace. Aká je zatiaľ tvoja skúsenosť s programom?

Skúsenosť s programom je pozitívna, naučil som sa od deciek zaujímavé veci, ktoré už z rozhodcovského hľadiska nevidím. Napríklad ako vyzerá proces rozmýšľania, koľko času treba pri rôznej úrovni skúsenosti a ako veľmi rozdielne názory máme na to, čo je zábavná a zaujímavá téza.

Čo ťa viedlo k tomu, aby si sa prihlásil ako tréner?

Úprimne som sa počas karantény celkom doma nudil a chcel som pomôcť, ale tento projekt ma aj zaujal. Má podľa mňa potenciál vyplniť medzery pre rôzne skupiny debatérov a debatérok, na ktoré aktuálne nie je zacielená hlavná pozornosť.

Ako zvládaš prácu mentorovať mladých ľudí na diaľku v debatovaní?

Myslím si, že dobre (alebo v to aspoň dúfam). Viem asi povedať len z môjho pohľadu, že ma to baví a mám už aj pocit, že sa niekam posúvame. Osobne si myslím, že by sme mohli pracovať aj pravidelnejšie, ale sme všetci pomerne časovo vyťažení a robíme čo vieme.

Tereza Okálová - účastníčka

Program SDA buddies funguje už dva mesiace. Aká je zatiaľ tvoja skúsenosť s programom?

S programom mám určite pozitívnu skúsenosť. Zatiaľ sme mali len tri tréningy. Napriek tomu však môžem povedať, že každý z nich ma posunul o obrovský krok vpred. Myslím, že je to práve vďaka individuálnemu prístupu našej mentorky, za čo som veľmi rada.

Čo by si povedala, že sú najväčšie výhody programu?

Najviac sa mi páči, že tréningy sú akoby “šité na mieru” a vieme sa venovať tomu, čo potrebujeme trénovať najviac. Zároveň môžeme ísť vo všetkom viac do hĺbky, keďže nás v skupine nie je veľa. V neposlednom rade si cením časovú flexibilitu - tréningy si zorganizujeme vtedy, kedy sami môžeme.

Tento program je novinkou v rámci SDA a vznikol ako reakcia na šírenie ochorenia COVID-19. Ako celkovo hodnotíš prínos pre teba?

Veľmi ma teší, že máme možnosť trénovať a debata sa prechodom do sociálnej izolácie nezastavila. Celkový prínos pre mňa je určite veľký - môj čas môžem vypĺňať zmysluplne a zároveň sa venovať niečomu, čo ma baví.