Dojmy z online turnajov

Online debatné turnaje sme boli nútení začať organizovať počas koronakrízy. V nasledujúcom rozhovore sa dočítate ako sme sa prispôsobili novému priestoru a ako sa nám podarilo zaručiť kvalitné debaty aj v ňom.

#Články #Stredoškolský program

Lucia Elečková - organizátorka

Čo ťa na formáte online debát najviac prekvapilo?

Jednoduchosť priebehu turnaja z pozície organizátorky. Obidva predošlé online turnaje, ktoré som organizovala, prebehli bez výrazného sklzu či problémov. Nevyžadovali toľko energie a času ako klasický formát. Počas víkendu som stihla zorganizovať turnaj a popritom sa aj naučiť na skúšku.

Privítala by si, aby online debaty (do určitej miery) pokračovali aj počas budúcich sezón?

Myslím, že online debatné aktivity by mohli aj v budúcnosti poslúžiť ako spestrenie sezóny. Najväčšiu výhodu vnímam v prepájaní debatérov a debatérok z rôznych kútov Slovenska bez nutnosti cestovať. Decká sa medzi sebou viac spoznali naprieč regiónmi a stačilo im na to len pripojenie na internet.

Čo nové si sa vďaka online debatám naučila?

Lepšie pracovať s Excelom pri formátovaní elektronických ballotov a využívať internetové vymoženosti (Zoom a Slack), čo nikdy nebolo mojou silnou stránkou. Túto skúsenosť vieme ako organizačný tím ďalej komunikovať s dobrovoľníckou komunitou a vytvoriť efektívnejšiu komunikačnú platformu.

Aký je tento rok hlavný cieľ organizátorov a organizátoriek finálového turnaja?

Ako organizačný tím sa snažíme čo najviac priblížiť podobe FSDL ako ho všetci poznáme. To, samozrejme, vzhľadom na situáciu a obmedzenia nie je úplne možné. Veríme, že sa nám podarí zachovať samotnú finálovú debatu v slávnostnom duchu so všetkými formalitami, ktoré k nej patria. Bohužiaľ catering do všetkých domácností sa nám asi zabezpečiť nepodarí.

 Očakávate aj účasť divákov/diváčok na online podujatí?

Očakávame, že bude záujem o sledovanie online debát. Chceme mať však prehľad o tom, kto debaty sleduje a vyhnúť sa narušeniu ich priebehu. Preto je potrebné, aby sa diváci a diváčky vopred zaregistrovali ako pozorovatelia/pozorovateľky. Len tak im bude umožnený prístup na platformu. Spraviť tak môžu prostredníctvom prihlasovacieho formulára do 1. júna 2020 23:00. Finálovú debatu plánujeme streamovať pre verejnosť aj na facebookovej stránke SDA v pondelok 8. júna od 17:00.

Marley Boba - rozhodca

Čo ťa na formáte online debát najviac prekvapilo?

Ako hladko a jednoducho to prebieha. Čakal som, že to bude také neosobné zápasenie s videohovormi a vypadávajúcim internetom, ale v skutočnosti boli všetky debaty skvelé, super načasované, organizačne dobre zvládnuté a nič sa nezadrhávalo. Bolo to veľmi príjemné spestrenie času v karanténe a osobne som ani nemal pocit, že by mi chýbali sociálne kontakty – naopak, pred a po debatách sme sa rozprávali často dlhšie, než na klasickom turnaji.  

Privítal by si, aby online debaty (do určitej miery) pokračovali aj počas budúcich sezón?

Rád, pretože pre mňa ako človeka pracujúceho v zahraničí často do piatku večera, nie je momentálne príliš reálne zúčastňovať sa mnohých turnajov naživo, kdežto tieto online by som mohol rozhodovať aj z domu, prípadne z práce a príliš by ma to neobmedzilo.

Čo nové si sa vďaka online debatám naučil?

Myslím, že ma to naučilo efektívnejšie využívať nástroje videohovorov a organizovať komunikáciu s ľuďmi a debatnú miestnosť bez toho, aby sme sa všetci naživo videli. Ako sa teraz hovorí, že koronakríza výrazne zlepšila internetovú komunikáciu, tak SDA určite nezaostáva.

Napriek online priestoru si komunita online debaty pochvaľovala. Čomu si myslíš, že vďačia tieto online debaty za svoj úspech?

Myslím, že práve v tomto čase, keď sme boli všetci zatvorení doma a zrušili sa nám plány, na ktoré sme sa tešili a bolo treba niečím vyplniť voľný čas, ktorého bolo odrazu veľmi veľa, bolo kľúčové, že SDA zareagovala promptne a preniesla debaty do online priestoru. Mali sme tak všetci pocit, že i keď sa nekonajú podujatia, na ktoré sme boli zvyknutí, pravidelný kontakt s debatnou komunitou a tým, čo nás baví, ostáva. A funguje. Aspoň pre mňa to bol jeden z najdôležitejších faktorov. Debatéri a debatérky určite ocenili aj to, že na internete je odrazu logisticky jednoduchšie organizovať debaty naprieč regiónmi a vekovými kategóriam, do ktorých sa zapoja aj tí ľudia, ktorých by na klasickom turnaji nemali možnosť stretnúť.

Barbora Horehájová - debatérka

Čo ťa na formáte online debát najviac prekvapilo?

Že reálne fungujú, ale hlavne asi množstvo debatérov a debatérok, ktoré majú o takúto formu debaty záujem a aktivita, ktorú SDAčka vyvíja, aby sme sa aj počas takto nepekných dôb mohli zlepšovať.

Privítala by si, aby online debaty (do určitej miery) pokračovali aj počas budúcich sezón?

Určite áno, je to skvelá forma tréningov a spoznávania sa s členmi a členkami tejto komunity. Taktiež je to jeden zo spôsobov, ako zapájať ľudí, ktorí nemajú čas chodievať na regionálne turnaje (či už kvôli škole alebo práci) do akcií SDA. Myslím si, že veľa z týchto ľudí môže predstavovať obrovský prínos pre túto komunitu.

Debatovala si iba s ľuďmi, ktorých poznáš, alebo si vyskúšala debatu aj s niekým, s kým by si za normálnych okolností nemala možnosť debatovať?

Debatovala som s veľkým počtom nových ľudí, čo pozitívne ovplyvnilo nielen moje debatné schopnosti, ale aj sociálne kruhy.

Čo bola pre teba najväčšia výzva pri prechode na online debatovanie?

Pravdebodobne boj s technikou (doteraz nie vždy zvládam vypnúť mikrofón pri prípravnom čase) a komunikácia s tímom počas prípravných časov.