Pripojte sa k projektu Rozumne o Európe

V rámci programu verejnej diskusie ponúkame ešte raz možnosť zorganizovať na svojej škole verejnú diskusiu alebo debatu v projekte Rozumne o Európe.

#Program verejnej diskusie

Milé študentky a študenti,

Ak máte chuť prispieť k zlepšeniu úrovne vedomostí mladých ľudí a verejnej diskusie o Európe, táto ponuka je práve pre Vás.

V posledných mesiacoch sa čoraz viac do popredia dostáva budúcnosť modernej Európy. Vyžadujú si to napríklad Brexit a úvahy v iných členských krajinách EÚ o vystúpení, migračná politika, budúcnosť Eurozóny či volebné úspechy populistických strán. V takejto situácii je potrebné rozprávať sa o spoločnosti a politike vecne, konštruktívne a na základe faktov. Mladých ľudí však rozumná diskusia a možnosť vyjadriť svoje názory neustále obchádzajú.

Ak chcete ku konštruktívnej diskusii prispieť aj Vy, nový projekt Rozumne o Európe pripravujeme práve pre Vás. V priebehu apríla a mája sa uskutoční ďalšia séria diskusií v rámci nášho programu verejnej diskusie. Hľadáme preto mladých organizátorov a organizátorky verejných diskusií a debát, ktoré sa budú venovať témam, ktoré v dnešnej európskej spoločnosti rezonujú.

Čo Vám ponúkame?

-          Možnosť diskutovať so zaujímavými hosťami. Pomôžeme Vám dostať odborníkov a odborníčky na rôzne politické a spoločenské problémy do diskusie s Vašimi spolužiakmi.

-          Prispieť k zvyšovaniu úrovne verejnej diskusie. Aj vďaka Vám sa (nielen) mladí ľudia dostanú k diskusii o dianí v Európe založenej na faktoch a odborných názoroch.

-          Naučiť sa organizovať podujatia. My Vás pred organizáciou vyškolíme, Vy zrealizujete svoju vlastnú akciu. Získate skúsenosť, ktorá sa vám zíde pri ďalších projektoch alebo hlásení sa o prácu.

-          Stretnutie s mladými ľuďmi, ktorým tiež záleží na spoločenskom dianí

Projekt

Projektom Rozumne o Európe organizujeme v spolupráci a s podporou Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Verejné diskusie majú poskytnúť mladým ľuďom príležitosť dozvedieť sa viac informácií o dianí v Európe, vyjadriť svoj názor a diskutovať s odborníkmi a rovesníkmi bez zbytočných emócií a s pomocou reálnych faktov. Súčasťou akcií budú diskusie hostí so študentmi/kami a exhibičné debaty na určené témy. Záujemcovia/kyne o akcie budú mať na výber z týchto tém:

1. Extrémizmus - podoby, problémy a riešenia

2. Bruselský diktát - od názorov k faktom

3. Čo po Brexite? - ako bude vyzerať EÚ bez Spojeného kráľovstva?

4. Voľby do Európskeho parlamentu - ako významné pre nás sú?

 

Podujatia by mali prebehnúť v priestoroch Vašej školy, optimálne počas vyučovacích hodín, aby sa maximalizovala šanca čo najväčšieho zásahu mladých. SDA bude pomáhať pri prípadných konzultáciách a v prípade potreby aj pri zháňaní hostí. Organizátorom a organizátorkám bude tiež zaslaný vypracovaný manuál so všetkými potrebnými krokmi pred, počas a po uskutočnení podujatia. 

 

Podujatia by sa mali uskutočniť počas prvých 3 mesiacov školského roka, najneskôr však v prvej polovici novembra.

Ako sa zapojiť

V prípade záujmu zorganizovať svoje vlastné podujatie a pomôcť informovanosti a verejnej diskusii je jednoduché zapojiť sa. Stačí vyplniť tento krátky FORMULÁR. Následne sa Vám ozveme s dodatočnými informáciami. Záujem, prosíme, prejavte do 25.9.2018. V prípade záujmu Vás tiež povzbudzujeme v tom, aby ste sa o možnom termíne a možnostiach zapojenia čo najviac študentov a študentiek začali rozprávať s vedením školy.

V prípade akýchkoľvek otázok píšte na ivanova@sda.sk alebo volajte na 0910 163 573.