XX. ročník Slovenskej debatnej ligy pod záštitou prezidenta Kisku

"Som rád, že sa Vám darí do debaty zapájať čoraz viac žiakov a študentov a že rastie aj počet škôl, v ktorých vznikajú debatné kluby."

#Články

 

Sme radi, že záštitu nad dvadsiatym ročníkom Slovenskej debatnej ligy prijal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. K jej začiatku nám poslal list v nasledujúcom znení:

 

"Milé debatérky, milí debatéri,

 

Karl Popper, ktorý je vám iste dobre známy, kedy si povedal, že na to, aby medzi dvoma ľuďmi prebehla rozumná diskusia si vôbec nemusia byť podobní. Nemusia dokonca ani veriť v podobné myšlienky. Jediné, čo potrebujú, je ochota počúvať, porozumieť argumentom svojho oponenta a učiť sa od seba navzájom.

 

Dnes však aj v dôsledku nezodpovednej rétoriky mocných, anonymity internetových diskusií a ľahkosti, s ktorou možno pre široké publikum zverejniť aj úplne nepodložené informácie či klamstvá, prichádzajú argumenty a dôkazy o svoju niekdajšiu silu.

 

Internet či sociálne médiá prinášajú svoje riziká, no majú aj nespočetne veľa výhod. Vďaka nim máte väčšinu informácií na dosah ruky, diskutovať môžete prakticky 24 hodín denne s oveľa širším a pestrejším okruhom ľudí, než by ste mohli v reálnom svete. No ak nie ste schopní rozoznať výmysly, logické chyby, či manipuláciu, ľahko sa môžu tieto výdobytky premeniť na nástroj šírenia nenávisti či extrémizmu.

 

Práve preto a práve dnes je nesmierne dôležité, aby sme, ako spoločnosť, boli pripravení na tieto výzvy reagovať. Kritické myslenie, schopnosť rozoznať dôveryhodné informácie a počúvať a viesť diskusiu sú nepochybne zručnosťami, ktoré musíme v modernej spoločnosti 21. storočia pestovať a podporovať. Bez nich bude naša sloboda a demokracia vo vážnom ohrození.

 

Aj vďaka aktivitám Slovenskej debatnej asociácie rastie počet mladých ľudí, ktorí myslia kriticky a neboja sa ozvať. Som rád, že sa Vám darí do debaty zapájať čoraz viac žiakov a študentov a že rastie aj počet škôl, v ktorých vznikajú debatné kluby.

 

Milé debatérky, milí debatéri,

 

prajem vám veľa úspechov a veľa radosti pri debatovaní. Okrem toho, vám prajem aj to, aby sa vám darilo o sile argumentov presviedčať nielen rozhodcov v súťaži, ale aj vaše okolie – spolužiakov a spolužiačky, rodinu či kamarátov. Aby si čo najviac ľudí osvojilo kritické myslenie a aby rozum aj slušnosť mali svoje pevné miesto v diskusii."

 

Andrej Kiska

 

 

 

Ak nám chcete pomôcť v rozvíjaní kritického myslenia a ďalších dôležitých zručností mladých ľudí na Slovensku, môžete nás podporiť tu.