„Kritické myslenie dnes nie je voľba, malo by byť povinnou výbavou."

Rozhovor so školiteľkou Evou Kasagrandovou o tom, ako ju debata ovplyvnila a prečo dnes podporuje SDA.

#Články

Kasa debatovala na gymnáziu v Považskej Bystrici, kde klub medzičasom zanikol, ale v tejto sezóne sa obnovuje. Dnes pracuje ako školiteľka komunikačných a manažérskych zručností.

 

 

37052691_1

Školiteľka Eva Kasagrandová dnes.

 

Akým spôsobom ťa ovplyvnila, a možno stále ovplyvňuje debata?

 

Pri tejto otázke ma napadla konkrétna situácia z práce. Raz na náročnej pracovnej porade sa situácia vyostrila. V jednom bode som bola označená aj invektívom a ostalo mi z toho ťažko. Pýtala som si preto po skončení feedback od človeka, ktorému dôverujem, a ktorý mal k téme neutrálne stanovisko, aby som zistila, či som niečo spravila nesprávne. Ten mi povedal, že je to práve naopak. Že to pravdepodobne nečakali, lebo hoci pôsobím jemne, keď začnem hovoriť, používam tvrdé analytické fakty. Už intuitívne skladám argumenty v logickom postupe. Argumentácia je vo mne vďaka debate tak zakorenená, že ju zapájam automaticky. V biznise a pred debatnými rozhodcami fungujú rovnaké princípy – snažíš sa reč vyskladať tak, aby ti uverili, aby ti dali balot. Potom sa oponuje pomerne ťažko. Okrem toho ostávaš v rovine argumentu a neskĺzneš k osobnej rovine. Môžeš mať rád aj ľudí s iným názorom, to nás učili na debatku. Navyše máš až intuitívnu potrebu spätnej väzby. Máš totižto vďaka debate zakorenené, že spätná väzba ťa posúva ďalej. Toto nastavenie nie je v každom biznise štandard.

 

Ako zo svojej pozície školiteľky vidíš súčasný stav školstva a vzdelávania na Slovensku?

 

O súčasnom školstve veľa neviem, no aj vo vzdelávaní, ktorému sa venujem ja, vidím základný nedostatok, od ktorého sa podľa mňa odráža mnoho súčasných problémov nie len vo vzdelávaní. Nekladieme otázky, zabudli sme sa počúvať. Ľudia nie sú zvyknutí, že ich niekto počúva, keď neustále zažívajú opak. Myslím, že práve toto učí debata, na rozdiel od štandardného vzdelávacieho systému, ktorý si pamätám ja. Debatéri túto schopnosť rozvíjajú. Veď bez toho, aby si načúval ostatným a reagoval, nikdy nemôžeš debatu vyhrať. Cítiť to aj na obyčajných rozhovoroch. Debata ťa naučí dobre sa pýtať a počúvať.  

 

SDA_1

Eva Kasagrandová rozhoduje Finále Slovenskej debatnej ligy s Oľgou Feldekovou v roku 2005.

 

Čo sa podľa teba v SDA zmenilo od tvojich debatných čias?

 

Keď som debatovala, vnímala som SDA cez filter môjho študentského obdobia – ako skupinu kamarátov, medzi ktorými sa cítim dobre. Už vtedy bola ale SDA pojem, ktorý pozitívne rezonoval aj medzi dôležitými ľuďmi a organizáciami. Keď som sa s týmto renomé niekedy konfrontovala, vedelo ma to príjemne prekvapiť. Dnes už SDA vnímam z trochu väčšej diaľky, keďže už nie som debatérka. Pôsobí na mňa z vonku ako profesionálna organizácia, ktorá má svoje poslanie a dôležitosť. Som hrdá na túto značku a veľmi SDA fandím.

 

Prečo si sa rozhodla finančne podporovať SDA?

 

Videla som, s čím bojovali kamaráti, keď si hľadali prácu. Debatéri ich problémy nemali, pretože SDA im pokryla základné kompetencie. Podľa mňa si to celkom neuvedomujeme, ale vďaka debate človek nie pre firmy je len kandidát, ale takzvaný "!go to person.” Firmy hľadajú ľudí, ktorí vedia rozprávať aj načúvať. To je základ nielen pracovného úspechu, ale aj cesta k tomu, aby sa z teba stal lepší človek. Keď si predstavím, že niekto by si nemohol dovoliť štartovné, ale vďaka mojim pár eurám bude môcť debatovať a rapídne si zvýši šancu na lepšiu budúcnosť, tak sa to skrátka oplatí.

 

Okrem toho sa občas pozastavujem nad tým, čomu je človek schopný uveriť. Vygoogliť sa dá všetko. Keby to však bolo len o tom, že niekto na základe toho napríklad vysadí cukor, v podstate by o veľa nešlo. V skutočnosti dezinformácie ale ovplyvňujú vzťahy medzi ľuďmi a často živia nenávisť. Kritické myslenie dnes nie je voľba, malo by byť povinnou výbavou. To robia ľudia v SDA pre mladých ľudí. To, čo dali mne, sa nedá vyčísliť. Neviem, či to vôbec niekedy dostatočne “splatím." :)

 

Ak chcete podporiť SDA aj vy, môžete tak spraviť tu.