,,Nie je dôvod mať trému či strach z rozprávania.”

Ako vníma debatu nový klub z gymnázia v Žiari nad Hronom?

#Články #Stredoškolský program

V Žiari nad Hronom v súčasnosti vzniká nový debatný klub. Hoci sa ešte len rozbieha, prvú regionálku si nenechal ujsť. O svoje prvé debatné skúsenosti a dojmy sa s nami jeho členovia podelil v rozhovore. 

 

Mohli by ste sa v úvode stručne predstaviť?

 

Všetci (Eva Lujza, Veronika a Dávid) sme z gymnázia v Žiari nad Hronom a žiakmi druhého ročníka, aj keď každý z nás je z inej triedy. Zoznámili sme sa hlavne cez debatko na ktoré teraz chodíme už druhý rok, avšak fungovali sme viac-menej neoficiálne. Tento rok sme sa však rozhodli zaradiť sa k SDA aby sme sa mohli posunúť ďalej.

 

Ako ste sa dostali k debate a rozbehli klub?

 

K debate sme sa dostávali postupne, najskôr sme sa minulý rok prihlásili na debatný krúžok u nás na škole.

 

V.: A vlastne tým, že ja som bola aj na Letnej škole kritického myslenia ktorú SDA usporiadala paralelne s Debatnou akadémiou, som mala možnosť vidieť takúto debatu a vtedy ma zaujala myšlienka začať s debatou aj vrámci SDA.

 

E.L.: Áno a keď v septembri prišla možnosť urobiť si trénerský seminár na debatu tak sme ho s Veronikou obe absolvovali.Po trénerskom seminári sme boli obe veľmi nadšené a nedočkavé rozbehnúť náš nový klub. Približne týždeň sme oslovovali spolužiakov, spolužiačky a taktiež niektorých učiteľov, o ktorých sme vedeli, že ich debata zaujíma, či by mohli aj na svojich hodinách spomenúť, že otvárame na škole nový debatný klub. Prvú hodinu sme začali s optimistickým počtom členov, postupne nás však začalo ubúdať. To myslíme, že bola jedna z tých prekážok, kedy sme nemohli vyhovieť všetkým a zosúladiť hodiny s rozvrhmi všetkých členov, aby sa mohol zúčastňovať debatného čo najväčší počet ľudí.

 

Ako to vo vašom klube vyzerá dnes?

 

Dnes sme dvanásti, nie vždy sa ale všetkým dá, takže na hodinách nás zvykne byť približne osem. Stretávame sa každý týždeň v utorok a začíname krátkou rekapituláciou, čo sme robili minule a čo si pamätáme. Potom môžeme opakovať, ak ešte potrebujeme viac času na nejakú tému alebo ideme na niečo nové, kde si vždy vysvetľujeme, o čo ide a potom to skúšame v praxi cez cvičenia. Na hodinách sa nám veľmi páčia hlavne praktické časti kde môžeme vidieť, na čom musíme ešte zapracovať, podľa čoho môžeme prispôsobovať aj ďalšie hodiny. Okrem toho je to aj vždy skvelý spôsob ako zapojiť všetkých a spríjemniť si hodinu.

 

Chcete čítať viac takýchto textov?

Článok pokračuje nižiše , tu sa prihlasujete na odoberanie našich noviniek:
 
* povinné údaje
 
Prostredníctvom Debatných listov budete od nás dostávať správy o aktuálnom dianí v našej organizácií, odkazy súvisiace s kritickým myslením a informácie o tom, ako ju môžete podporiť. Plánujeme vám ich zasielať raz mesačne. V niektorých mesiacoch vám pošleme dve alebo tri správy ohľadom mimoriadne aktuálnych noviniek.

Sme občianske združenie Slovenská debatná asociácia so sídlom Štúrova 3, 811 02 Bratislava. Vo vzťahu k Vašim osobným údajom vystupujeme v pozícii prevádzkovateľa. Debatné listy môžete prestať odoberať kedykoľvek. Stačí, ak kliknete na link v zápätí posledného mailu, alebo nám napíšete na media@sda.sk.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

 

 

 

Váš tím má za sebou vašu prvú regionálku. Ako ste ju prežívali?

 

Nevedeli sme v podstate do čoho ideme, všetko bolo pre nás nové. Tím sme poskladali na poslednú chvíľu, ale na to, že to bola naša prvá regionálka sme nedopadli najhoršie ani podľa našich pocitov, ani podľa rozhodcov. Spoznali sme nových ľudí a načerpali veľa nových skúseností, ktoré sme mohli posunúť ostatným v klube. Taktiež nás potešila výhra v improvizovanej téze ktorú sme vôbec nečakali, avšak nás to nakoplo.

 

Čo by ste odkázali tímom, ktoré sa na ich debatnú premiéru na regionálke ešte len chystajú?

 

Aj keď to celé môže vyzerať desivo, v skutočnosti to nie je nič hrozné. Nie je ani dôvod mať trému či strach z rozprávania, predsa jediný v miestnosti je druhý tím a len jeden alebo dvaja rozhodcovia, ktorí boli, v našom prípade, veľmi milí. Tiež budete mať oveľa lepší prehľad ako všetko funguje a čo je hlavné, určite vás to posunie dopredu, aby ste sa mohli zlepšovať.

 

Ak chcete umožniť, aby tak ako v Žiari, vznikali na Slovensku aj ďalšie kluby, môžete tu podporiť ich zakladanie.