Eliška Mamdaniová: ,,Videla som, ako mi debatéri v tíme rástli z debaty na debatu."

Jedna z prvých slovenských debatérok, Eliška Mamdaniová (Kuteničová) aj o tom, ako debata ovplyvnila celú jej životnú cestu.

#Články

Eliška Mamdaniová (Kuteničová) je jedna z prvých slovenských debatérok. Zo Sučian išla študovať právo do Bratislavy a pri škole sa intenzívne venovala SDA ako organizátorka, metodička a trénerka tímu na majstrovstvá sveta. Pracuje v Európskej komisii, kde sa venuje protimonopolnému právu.


Čo presne robíš v Európskej komisií?

Pracujem na kontrole štátnej pomoci v odvetví dopravy. Ako manažér prípadov vediem niekoľko malých tímov. Snažíme sa zabrániť tomu, aby štáty ovplyvňovali trhové správanie firiem tým, že niektorým vyvoleným obchodným spoločnostiam vyplatia peniaze, odpustia dane, alebo ich inak finančne zvýhodnia. To sa potom ich konkurentom ťažko súťaží o zákazníka, keď sú podmienky už vopred nastavené neférovo. 

 

Ovplyvnila nejako tvoju profesijnú cestu aj debata?

Samozrejme! Vo všetkom. Debata ma naučila vystupovať na verejnosti. Úplne odbúrala stres z vedenia porád, pracovných stretnutí s členskými štátmi alebo komisárkou alebo vystupovania na konferenciách. Je to výborný nácvik formulovania vlastných myšlienok - v debate len ústne, avšak táto zručnosť sa rýchlo prenesie aj do písomného prejavu. V neposlednom rade mi určite pomohla vybudovať sebadôveru, ktorá sa musela prejaviť na každom pracovnom pohovore. 

 

Chcete čítať viac takýchto textov?

Článok pokračuje nižiše , tu sa prihlasujete na odoberanie našich noviniek:
 
* povinné údaje
 
Prostredníctvom Debatných listov budete od nás dostávať správy o aktuálnom dianí v našej organizácií, odkazy súvisiace s kritickým myslením a informácie o tom, ako ju môžete podporiť. Plánujeme vám ich zasielať raz mesačne. V niektorých mesiacoch vám pošleme dve alebo tri správy ohľadom mimoriadne aktuálnych noviniek.

Sme občianske združenie Slovenská debatná asociácia so sídlom Štúrova 3, 811 02 Bratislava. Vo vzťahu k Vašim osobným údajom vystupujeme v pozícii prevádzkovateľa. Debatné listy môžete prestať odoberať kedykoľvek. Stačí, ak kliknete na link v zápätí posledného mailu, alebo nám napíšete na media@sda.sk.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

 
 

 

Čo je pre teba ako pre rodiča dôležité vo výbere školy a mimoškolských aktivít tvojich deti?

Keďže pracujem pre európske inštitúcie, otázka výberu škôl bola značne zjednodušená - ovplyvnili ju hlavne dostupné jazykové možnosti. Dve z mojich detí navštevujú európsku školu. Sú v anglickej sekcii, ale učia sa aj v slovenčine. Keďže manžel je Brit, bola to pre nás ideálna kombinácia.

Až do nástupu do školy sme mimoškolské aktivity neriešili. Prirodzene nám vyplynulo, že najlepší šport pre malé deti je kopanie do lopty a naháňačka s rodičmi v parku. Najlepší rozvoj slovnej zásoby večerné čítanie rozprávky. Štrukturované aktivity sme nemali, s výnimkou hudobky vo forme hodín spievania detí s rodičmi.  

Postupne chalani začali nabaľovať šport – cez nevyhnutnosť naučiť sa plávať, cez krásu tenisu, až najnovšie tímový basketbal. Zatiaľ sú ešte maličkí (Edko má 7 a Julian 5 rokov,  Nina len 7 mesiacov), takže sa snažíme vyberať aktivity, kde môžeme byť aj my spolu s nimi. Chlapci tiež začínajú inklinovať aj k divadlu - pred mesiacom obaja vydržali v divadle pozerať celého Hamleta! A kývali na javisko manželovi, ktorý v ňom účinkoval.) Ako rodičia sa ich samozrejme snažíme usmerňovať pri výbere toho, čo by mali robiť. Ale podstatné je, čo chcú a budú chcieť robiť. Takže to, či z nich budú debatéri, ešte neviem. :)

 

Rozmýšľaš nad návratom na Slovensko? Snažíš sa udržiavať kontakty so Slovenskom?

Ide Brexit, takže rozmýšľame nad všetkými eventualitami toho, kde by sme chceli ďalej žiť. Samozrejme, že sa snažím udržiavať kontakty so Slovenskom. Mám tu rodinu, priateľov, toto je moja krajina. Našťastie, tá vzdialenosť do Bruselu nie je neprekonateľná. No a s výdobytkami modernej techniky sú decká v kontakte so slovenskou časťou rodiny stále.  

Ale platí to aj opačne. Medzi mojimi priateľmi v Bruseli sú hlavne Slováci. Je prirodzené, že k sebe inklinujeme. Prežili sme rovnaké detstvo, máme rovnaké zážitky, nadávame na rovnaké veci. 

 

Ako si spomínaš na obdobie, keď si debatovala a neskôr viedla SDA? 

Úžasné časy. Niečo sme zakladali, vytvárali. Najprv kluby, školenia učiteľov, prvá liga. Pomáhali sme si. No a stále tam bola veľká sranda. Na exhibičnú debatu rozhodcov a trénerov na jednej s prvých súťaží ligy nikdy nezabudnem. Debatovali sme o tom, či sú ženy rovnocenné s mužmi. No viete si predstaviť. Mali sme tiež veľké šťastie, že sa pre debatu nadchlo niekoľko skvelých učiteľov. Za všetkých spomeniem Janku Tomáškovú zo Sučian, ktorá bola prvou priekopníčkou debaty na Slovensku, neskôr viedla stredoslovenské debatné centrum. Východoslovenské centrum založila Majka Sabolová. Ale bolo ich všetkých oveľa oveľa viac.  

 

Prečo a ako si sa rozhodla zapojiť do podpory SDA?

Debatovanie mi toho dalo úžasne veľa: profesionálne zručnosti; najlepšie kamošky; dokonca som si  cez debatu našla aj manžela. Takže môžem povedať, že debata ovplyvnila nielen moju profesijnú, ale aj celú životnú cestu. Už ako trénerka som videla, ako mi debatéri v tíme rástli z debaty na debatu. Ten pozitívny vplyv debaty na osobnosť je neuveriteľný, a preto je potrebné ju ďalej šíriť. 

V študentských časoch sme debatovanie podporovali svojim časom a znalosťami.  Znalosti zostali aj naďalej, a už síce času je menej, ale mám to šťastie, že ju teraz môžem podporiť i finančne.  

 

Ak chcete podporiť debatu aj vy, môžete tak urobiť cez tento odkaz.