Stredoškolský program

Klubová činnosť
 
Približne 70 % našich členov je združených v stredoškolských debatných kluboch po celom Slovensku. Pravidelne sa stretávajú, aby sa zlepšovali v debatných zručnostiach a pripravovali na turnaje. Kluby vedú najčastejšie starší stredoškoláci. Organizujeme pre nich trénerské semináre a zasielame im metodické podklady na stretnutia.
 
Slovenská debatná liga
 
Skladá sa zo štyroch regionálnych súťažných kôl na západnom, strednom a východnom Slovensku. Zapája sa do nej približne približne 500 stredoškolákov. Najúspešnejšie tímy z regiónov postupujú na finálový turnaj. Vrcholí finálovou debatou v Rokovacej sále Národnej rady SR.
 
Regionálne turnaje pozostávajú zo štyroch kôl debát. Dve z nich sú na prípravné tézy zadané na asi mesiac dopredu, zvyšné dve na improvizované tézy. Každý tím je počas turnaja dvakrát na súhlasnej a dvakrát na nesúhlasnej strane a v každom kole stretne iných oponentov. Na turnajoch sa snažíme aj o vzdelávací či zábavný sprievodný program. Väčšinou prebiehajú od piatka do soboty, niekedy sú trojdňové. Organizujú ich dobrovoľníci, ktorí väčšinou študujú na vysokej škole.
 
Medzinárodné debatné turnaje 
 
Každý rok vyberáme päťčlenný tím debatérov, ktorí reprezentujú Slovensko na Stredoškolských majstrovstvách sveta v debatovaní. Zúčastňuje sa ho viac ako 50 krajín. Slovenský tím sa zvykne umiestniť okolo 25. miesta. Na tomto turnaji sa debatujú tézy ako: 
 
  • "Členstvo v odboroch vo by malo byť povinné vo veľkých podnikoch."
  • "Prítomnosť NATO vo východnej Európe spôsobuje viac škody než úžitku."
  • "Obžalovaní z trestných činov by mali mať štátom pridelených obhajcov."
 
Organizujeme aj vlastné turnaje v angličtine, aby príležitosti zdokonaliť sa v angličtine a nájsť si nových priateľov nemalo iba pár najúspešnejších. Nášho medzinárodného turnaja v Bratislave sa zúčastňuje 40 a viac tímov zo Singapuru, Ruska, Južnej Afriky a ďalších krajín.Viac o tomto turnaji sa dozviete na stránke bsdc.sda.sk.